Ana Sayfa Asude Huzurevi Organik Gıda ile Beslenme

Organik Gıda ile Beslenme

Asude Huzurevi
Yaşlıların organik besinlerle beslenmesi

Organik Gıda ve Doğal Ürünlerin Faydaları 

Yaşlı bakımı için sağlıklı yaşamın en temel ilkelerinden bir tanesi organik beslenme yani doğal beslenmedir. Son dönemlerde karşımıza yoğun olarak çıkan genetiği değiştirilmiş yiyeceklerin (GDO’lu) insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri sebebi ile ortaya organik beslenme adı verilen bir kavram çıkmıştır.

Giderek doğal ürünlere ulaşmanın zorlaşması ve şehir hayatının insanları hazır (fast food) ürün tüketimine yönlendirmesiyle, doğal beslenme alışkanlığı giderek azalmaktadır. İstanbul’dan uzakta, kırsal alanda yaşayan insanların, uzun ve sağlıklı yaşam sürmelerinin en büyük etkenlerinden biri olarak organik beslenmeleri görülmektedir. Her hangi bir şeyi tüketerek doymak mümkündür ancak sağlıklı olabilmek için doğru beslenmek şarttır.

Organik Besin; Tarım ilaçları, antibiyotik, hormon ve herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan üretilen besinlerdir. Hayvansal ve bitkisel besinlerin organik olarak üretimi maliyeti ve iş yükünü arttırdığı için son yıllarda organik üretimden ve dolayısıyla organik besinden çok uzaklaşmamıza sebep olmuştur.

Organik Beslenmenin Faydaları Nelerdir ?

  • Besinlerin içeriği ile alınan kimyasal maddeler olmadığı için çocukların tüketiminde anne ve babalara rahatlık sağlar.
  • Tarım topraklarının daha az kirlenmesini ve tarım çalışanlarınında sağlıklarının korunmasını sağlar.
  • Gelecek nesiller için doğanın korunmasını sağlar.
  • Kimyasal madde içermedikleri için vücutta kimyasal madde birikimi ile organ hasarını engeller.
  • Vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olması ile bir çok hastalıkla mücadele eder.
  • Doğal besinler içerdikleri antioksidanlar nedeniyle kanserden korur.
  • Tarım topraklarının daha az kirlenmesini ve tarımda çalışanların sağlıklarının korunmasını sağlar.
  • Sağlıklı beslenme düzenine katkıda bulunur.

Organik Besin Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Organik tarım yapılabilmesi için çiftçinin organik tarım ve organik gıda sertifikası alması gerekmektedir. Organik ürünler alınırken organik sertifikalarının olup olmamasına dikkat edilmelidir. Bu sertifikanın varlığı ile çiftçi, tüketiciye tarlasında hiçbir şekilde tarım ilacı kullanmadığının teminatını vermektedir.

Günümüzde sadece organik ürünlerin satıldığı pazarlar bulunmaktadır, buralardan da gönül rahatlığı ile alışveriş yapılabilmektedir. Ancak üretim miktarı az olan bu ürünlerin fiyatı diğer modern tarım yapılan besinlerden daha pahalı olarak satılmaktadır. Bu da besinlere tüm yaşlıların ulaşımını engellemekte, organik beslenmeyi zorlaştırmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazınız

Çerez Politikası Onayla Oku