Organik Beslenme

Organik ve Doğal Ürünlerin Faydaları

Huzurevindeki yaşlılar için sağlıklı yaşamın en temel ilkelerinden bir tanesi organik beslenme yani doğal beslenmedir. Son dönemlerde karşımıza yoğun olarak çıkan genetiği değiştirilmiş yiyeceklerin ( GDO ’lu  ) insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri sebebi ile ortaya organik beslenme adı verilen bir kavram çıkmıştır. Giderek doğal ürünlere ulaşmanın zorlaşması ve İstanbul gibi büyük şehirlerin hayatının insanları hazır (fast food) ürün tüketimine yönlendirdiğinden, doğal beslenme alışkanlığı giderek azalmaktadır. Şehirden uzakta, kırsal alanda yaşayan yaşlıların uzun ve sağlıklı yaşam sürmelerinin en büyük etkeni organik beslenmelerinden kaynaklanmaktadır. Her hangi bir şeyi tüketerek doymak mümkündür ancak sağlıklı olabilmek için doğru beslenmek şarttır.

Organik besin; tarım ilaçları, antibiyotik, hormon,  ve herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan üretilen besinlerdir. Hayvansal ve bitkisel besinlerin organik olarak üretimi maliyeti ve iş yükünü arttırdığı için son yıllarda organik üretimden ve dolayısıyla organik besinden çok uzaklaşmamıza sebep olmuştur.

Organik Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

  • Besinlerin içeriği ile alınan kimyasal maddeler olmadığı için çocukların tüketiminde anne ve babalara rahatlık sağlar.
  • Tarım topraklarının daha az kirlenmesini sağlar ve tarım çalışanlarınında sağlıklarının korunmasını sağlar.
  • Gelecek nesiller için doğanın korunmasını sağlar.
  • Kimyasal madde içermedikleri için vücutta kimyasal madde birikimi ile organ hasarını engeller.
  • Vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olması ile bir çok hastalıkla mücadele eder.
  • Doğal besinler içerdikleri antioksidanlar nedeniyle kanserden korur.
  • Tarım topraklarının daha az kirlenmesini sağlar ve tarımda çalışanlarında sağlıklarının korunmasını sağlar.
  • Sağlıklı beslenme düzenine katkıda bulunur.

Organik Besin Olduğunu Nasıl Anlarız?

Organik tarım yapılabilmesi için çiftçinin organik tarım ve organik gıda sertifikası alması gerekmektedir. Organik ürünler alınırken organik sertifikalarının olup olmamasına dikkat edilmelidir. Bu sertifikanın varlığı ile çiftçi tüketiciye tarlasında hiçbir şekilde tarım ilacı kullanmadığının teminatını vermektedir. Günümüzde sadece organik ürünlerin satıldığı pazarlar bulunmaktadır, buralardan da gönül rahatlığı ile alışveriş yapılabilir. Ancak üretim miktarı az olan bu ürünlerin fiyatı diğer modern tarım yapılan besinlerden daha pahalı olarak satılmaktadır. Bu da bu besinlere herkesin ulaşımını engellemektedir. Organik beslenmeyi zorlaştırır.

Şimdi Ara ve Bilgi Al!