Ana sayfa > Evde Palyatif Bakım Ve Zorlukları

Evde Palyatif Bakım Ve Zorlukları

Asude Huzurevi
Evde Palyatif Bakım ve Zorlukları

Evde Palyatif Bakım Sürecinde Yaşanan Zorluklar

Öncelikle hastanın bakımın evde sağlanması gerekli teknik ekipmanlara sahip olunmaması, hizmetleri sağlayacak gerekli meslek elemanlarının süreç içerisinde olamamaları gibi sebeplerle hastaları oldukça olumsuz etkilemektedir. Hastaların takiplerinin yapılması, tedavi süreçlerinin planlanması ve bu süreçlerin hayata geçirilmesi, nitelikli bir bakım hizmeti verilmesi açısından sekteye uğramaktadır.

Aynı zamanda palyatif bakımın evde sağlanması hasta yakınlarını ve aynı ev içerisinde yaşayan diğer aile bireylerini de oldukça olumsuz etkilemektedir. Devamlı olarak böyle bir hastanın bakımını gerçekleştirmekten sorumlu tutulan kişilerde belirli bir süreden sonra çeşitli fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Hastanın evde bakılarak bakım sürecinin büyük bir çoğunluğunun hastanın bir yakınına teslim edilmesi belirli bir noktadan sonra bu kişinin de psikolojik durumunu ve sosyal çevre ile uyumunu oldukça olumsuz etkilemektedir.

Hatta kimi zaman bu durum dolaylı olarak da olsa aile içi çatışmalara,
anlaşmazlıklara ve hatta ciddi tartışmalara sebebiyet verebilmektedir. Diğer bir yandan palyatif bakım hastası için evinde ve ailesinin, sevdiklerinin yanında olması kendisi ve psikososyal durumu açısından olumlu anlamda gelişme gösterebilmektedir.

İlayda Gürkan
Asude Huzurevi Şişli Şubesi
Sorumlu Müdür & Sosyal Çalışmacı

İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazınız